Termin sadzenia drzew i krzewów owocowych

Termin sadzenia drzew i krzewów owocowych jest uzależniony od tego, w jakiej formie zostały dostarczone. Mogą to być sadzonki rosnące w pojemnikach lub kopane bezpośrednio z gruntu z tak zwanym gołym korzeniem. Pierwsze z nich możemy sadzić od wczesnej wiosny gdy tylko ziemia dobrze rozmarznie i obeschnie aż do późnej jesieni, aż do momentu przyjścia silniejszych przymrozków. Rośliny takie mają rozbudowany, silny i nie uszkodzony system korzeniowy, ale również wyższą cenę. Natomiast dla drzew oraz krzewów z gołym korzeniem, są dwa możliwe terminy sadzenia: jesień - od października do pierwszych silniejszych przymrozków, po których gleba zamarza lub wczesna wiosna, gdy gleba dobrze już rozmarzła i osuszyła się, ale nie ruszyła jeszcze wegetacja. Terminy te wynikają z tego, że ich przyjęcie jest możliwe tylko, gdy przesadza się je w stanie spoczynku. Każdy z tych dwóch terminów ma swoje zalety i wady.

Termin jesienny

Sadzenie drzew i krzewów w terminie jesiennym ułatwia im przyjęcie i pobudza intensywny wzrost na wiosnę. Nie wymaga obfitego podlewania, a termin sadzenia jest dłuższy w porównaniu do wiosennego. Jeśli zima jest stosunkowo łagodna, to korzenie zaczynają rosnąć już zimą, co wpływa bardzo korzystnie na wiosenny ich rozwój. Jednak jeśli zima jest długa i mroźna, istnieje ryzyko przemarznięcia nadziemnej części, a jeśli nie ma śniegu, przy dużych mrozach przemarznąć mogą również korzenie. Podczas sadzenia jesiennego świeżo posadzone drzewa i krzewy koniecznie należy zabezpieczyć przed mrozem.

Termin wiosenny

Moment, w którym gleba wystarczająco odmarznie oraz osuszy się, ale jest jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji (najlepiej, jeśli sadzenie zostanie wykonane zanim rozwiną się pąki, inaczej roślina może uschnąć), jest w naszych warunkach dosyć krótki. Dlatego okres do przeprowadzenia sadzenia wiosennego jest zwykle krótszy od okresu sadzenia jesiennego. Jednak w tym przypadku nie ma ryzyka uszkodzeń mrozowych, dlatego krzewy i drzewa bardziej wrażliwych na mróz odmian lepiej jest sadzić wiosną. Najważniejsze jest, abyśmy po posadzeniu roślin, dbali o ich systematyczne nawadnianie, ponieważ wiosną gleba szybko się wysusza, a dodatkowo uszkodzony system korzeniowy może nie być w stanie pobrać z gleby wystarczającej ilości wody.

Z posadzeniem otrzymanych sadzonek drzew i krzewów z odsłoniętą bryłą korzeniową nie należy zbytnio zwlekać, bo przy słonecznej i wietrznej pogodzie nawet kilkugodzinne ich składowanie prowadzi do częściowego zaschnięcia i obumarcia drobnych korzeni. Jeśli jednak istnieje konieczność ich krótkotrwałego przechowania przez kilka dni, to należy zrobić to w odpowiednich warunkach, np. możemy je zadołować gdzieś w zacisznym i zacienionym miejscu, dbając o to, aby korzenie nie przesuszyły się, jednak nie należy ich wtedy zbyt mocno nawadniać.


Informacje które mogą być pomoce po przeczytaniu tego artykułu - Technika sadzenia drzew i krzewów owocowych