pryzma kompostowa
  • kompost w ogrodzie

Kompost - właściwości, rodzaje, nawożenie

Kompost jest naturalnym niezwykle cennym dla naszego ogrodu nawozem organicznym otrzymywanym w procesie kompostowania, poprzez rozkład różnego rodzaju odpadów roślinnych oraz zwierzęcych przy udziale tlenu. Proces ten może odbywać się w luźno położonej pryzmie lub przeznaczonym do tego celu kompostowniku.

Właściwości kompostu

Kompost jest podstawowym nawozem używanym w ogrodzie. Nadaje się do każdego rodzaju roślin uprawianych w naszym ogrodzie. Możemy stosować go właściwie bez żadnych ograniczeń ilościowych, nie obawiając się przy tym ich przenawożenia. Nie ma również szkodliwego wpływu na nas samych jak i zwierzęta żyjące w naszym ogrodzie. Podczas stosowania nie musimy chronić skóry i przestrzegać okresu karencji tak jak w przypadku stosowania sztucznych środków. Kompost jest nawozem wzbogacającym glebę w niezwykle cenną próchnicę, która znacznie poprawia jej strukturę, zwiększa jej pojemność wodną i powietrzną. Dzięki temu gleba dobrze przepuszczalna lepiej chłonie wodę. Natomiast gleba słabo przepuszczalna staje się bardziej pulchna. Dostarcza również szereg pożytecznych mikroorganizmów oraz niezbędnych składników pokarmowych. Dzięki temu znacznie poprawia kondycję oraz wzrost naszych roślin w ogrodzie.

Rodzaje kompostu

Pod względem przydatności dla naszego ogrodu możemy wyróżnić dwa rodzaje kompostu. Zalicza się do nich kompost półdojrzały, którego proces rozkładu jest na półmetku. Charakteryzuje się dużą ilością różnorodnych mikroorganizmów. Otrzymujemy go już po około 2-3 miesiącach od rozpoczęcia procesu kompostowania. Drugim rodzajem jest kompost dojrzały, który jest już całkowicie przetworzonym materiałem. Składa się on z trwałej próchnicy o zrównoważonej zawartości składników pokarmowych. Otrzymuje się go zwykle po 9-12 miesiącach w zależności od warunków oraz stopnia pielęgnacji.

Nawożenie kompostem

Kompost półdojrzały możemy stosować głównie do ściółkowania gleby. Jest bardzo wartościowym środkiem pobudzającym życie w glebie. Jednak podczas stosowania nie możemy dopuścić do jego bezpośredniego kontaktu z korzeniami roślin. Należy go zawsze rozsypywać na powierzchni gleby i mieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Kompost dojrzały jest uniwersalnym produktem i możemy go stosować w naszym ogrodzie w bardzo szerokim zakresie. Znakomicie nadaje się do produkcji rozsady i wypełniania dołków do sadzenia roślin. Nawożenia roślin wieloletnich w obrębie ich brył korzeniowych, miejsc przeznaczonych pod zasiewy oraz uprawy roślin doniczkowych. W przypadku nawożenia trawnika rozsypujemy niezbyt grubą warstwę na jego powierzchni. Generalnie stosujemy go wszędzie tam gdzie nasza gleba wymaga nawożenia. Również nie należy go głęboko przekopywać a tylko zmieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Warto też stosować dojrzały kompost w formie płynnego, łatwo przyswajalnego dla roślin wyciągu. Możemy stosować go bezpośrednio na liście roślin w formie oprysku. Tworzy wtedy na ich powierzchni warstwę mikroorganizmów chroniących roślinę przed różnymi chorobami, takimi jak mączniak, rdza, szara pleśń lub zgnilizna. Przygotowanie wyciągu nie jest szczególnie skomplikowane. Polega na zalaniu go wodą w stosunku 1:7 i pozostawieniu na okres 12-24 godzin. Należy wtedy zadbać o jego odpowiednie odpowiednie napowietrzenie. Możemy wtedy roztwór co jakiś mieszać lub skorzystać z bardziej wydajnego urządzenia jakim jest ogrodowa pompka napowietrzająca. Zapewni to naszemu produktowi jeszcze większą ilość pożytecznych mikroorganizmów. Na koniec należy go przecedzić przez szmatę i jest już gotowy do użycia. Do zrobienia oprysku możemy zastosować ręczny spryskiwacz lub bardziej wydajny specjalny do tego celu ogrodowy, szczególnie wtedy gdy mamy do czynienia z większa ilością roślin.