Biohumus w ogrodzie

Biohumus nazywany również wermikompostem jest cennym i bogatym w składniki pokarmowe i mikroorganizmy nawozem organicznym, którego możemy używać do zasilania wszelkiego rodzaju roślin ogrodowych oraz doniczkowych, balkonowych. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w ogrodzie ozdobnym, owocowym jak i warzywnym. Zapewnia roślinom prawidłowy wzrost i rozwój. Jego regularne stosowanie poprawia kondycję roślin i czyni je bardziej odpornymi na choroby i szkodniki.

Uzyskuje się go z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej, które są sypkimi gruzełkowatymi korpolitami o ciemnej barwie i stabilnej strukturze. Wbrew pozorom nie ma specyficznego zapachu. Powstaje po przetworzeniu różnego rodzaju substancji organicznych. Wysokiej jakości nawóz otrzymuje się z przerobionego przez dżdżownice, a wcześniej przefermentowanego obornika. To właśnie dżdżownicom kalifornijskim biohumus zawdzięcza swoją największą zaletę, czyli niezwykłe bogactwo mikroflory bakteryjnej, która rozmnażana jest w ich układach pokarmowych. To dzięki temu nawóz ten tak pozytywnie wpływa na rośliny.

Ze względu na szereg swoich właściwości, nawóz ten znalazł swoje szczególne zastosowanie przy produkcji bezpiecznej i zdrowej żywności. Nie zawiera bowiem szkodliwych związków, a wprowadzony do gleby w pewnym stopniu pozwala neutralizować jej toksyczność. Pobudza naturalną aktywność biologiczną gleby oraz jest źródłem łatwo przyswajalnych substancji, których przedawkowanie praktycznie nie jest możliwe. Większość swoich związków posiada w komórkach mikroorganizmów, które uwalniają się dopiero po ich obumarciu.

W ogrodzie nawóz ten możemy traktować jako interwencyjny, w przypadku, gdy roślinom brakuje któregoś ze składników pokarmowych. Nie musimy się wtedy zastanawiać o który konkretnie chodzi oraz obawiać się, że rośliny zostaną przenawożone. Dobrze sprawdza się również jako nawóz łagodzący stresy przy przesadzaniu roślin. Posiada również funkcję regulującą pH w glebie. W sytuacji gdy jest ono zbyt niskie, a my chcemy go podwyższyć, ponieważ ma on odczyn obojętny.

Zalety Biohumusu

  • użyźnia i poprawia strukturę gleby,
  • wygodny w użyciu,
  • łatwo przyswajalny,
  • reguluje odczyn pH gleby,
  • uodparnia rośliny na choroby i szkodniki,
  • pozbawiony nieprzyjemnego zapachu,

Biohumus sypki

Biohumus w postaci sypkiej najlepiej mieszać z ziemią w proporcji 1:2 lub 1:3. Tak przygotowany może posłużyć nam do produkcji rozsady, gdyż jest bardzo wydajny szczególnie we wczesnym stadium rozwoju rośliny. Możemy też nim wypełniać dołki w które będą one przesadzane oraz podsypywać go pod rośliny doniczkowe oraz ogrodowe. W przypadku roślin doniczkowych będzie to dodatkowy atut, ponieważ nie będziemy musieli wymieniać im ziemi.

Możemy również z niego przygotować Biohumus w formie płynnego wyciągu. Zalewając go wodą w stosunku 1:7, mieszając go co jakiś czas przez 2 tyg. i przetrzymując w temp. pokojowej.

Biohumus płynny

Biohumus w postaci płynnej posiada więcej zalet niż jego odpowiednik z postaci sypkiej. Przede wszystkim wykazuje większą aktywność mikrobiologiczną. Dodatkowo może być stosowany zarówno doglebowo jak i dolistnie. Jest również szybciej przyswajalny oraz wygodniejszy w użyciu. Zaleca się również moczenie w nim zarówno nasion jak i korzeni sadzonek przed ich posadzeniem.

Kupujemy Biohumus

Na rynku jest dużo podrabianych produktów. Chcąc wybrać ten prawdziwy pamiętajmy, że nie może on mieć żadnych domieszek mineralnych. Taki nawóz nie będzie w pełni wartościowy. Składniki chemiczne zawarte w nich zabijają mikroflorę bakteryjną, rozmnażaną w układach pokarmowych dżdżownic, która jest podstawową cechą prawdziwego biohumusu. W dodatku taki nawóz będziemy mogli przedawkować myśląc, że jest prawdziwym Biohumusem.