Technika sadzenia drzew i krzewów owocowych

Sadzenie z odsłoniętym systemem korzeniowym

Przystępując do sadzenia, nie możemy pozostawiać odkrytych korzeni zbyt długo, ponieważ narażone na działanie wiatru i słońca, mogą się przesuszyć. Nie należy również ich przycinać. Przed przystąpieniem do sadzenia możemy korzenie wymoczyć w wodzie - od 30 minut do 2 godzin, warto dodać jeden z nawozów humusowych, który pozwoli jeszcze lepiej ukorzenić rośliny. Możemy zastosować np. Rosahumus, Blackjak lub Humus Active, który jest szczególnie polecany, gdyż zawiera w swoim składzie (poza substancjami humusowymi) pozytywne mikroorganizmy.
Rozpoczynając sadzenie należy w pierwszej kolejności wykopać dołek, najlepiej przy użyciu szpadla, którego szerokość i głębokość powinny być takie, aby korzenie można było swobodnie w nim umieścić - bez ich zawijania. Podczas kopania oddzielnie odkładamy górną, próchniczą warstwę, a oddzielnie mniej urodzajną, głębszą warstwę. Następnie robimy przymiarkę do wykopanego dołka. Jeżeli jego wymiary są odpowiednie, na dnie usypujemy kopczyk z wierzchniej, żyznej warstwy gleby i na nim rozkładamy starannie korzenie sadzonki, potem zasypujemy je ziemią, zaczynając od ziemi próchniczej z górnej warstwy, a gdy się wyczerpie, zapełniamy dołek pozostała ziemią. W tym czasie potrzebna jest pomoc drugiej osoby, która delikatnie potrząśnie sadzonką i podciągnie ją lekko do góry, żeby cząsteczki gleby wypełniły puste przestrzenie między korzeniami. Co jakiś czas delikatnie należy uklepać ziemię ręką. Po wypełnieniu dołka delikatnie udeptujemy ziemię, tak aby dobrze przylegała do korzeni, uważając, aby nie skaleczyć kory, pnia lub łodyg.
Potem podlewamy obficie roślinę, zużywając około 10 l wody. Dzięki temu ziemia jeszcze bardziej osiądzie i przylgnie do korzeni. W sytuacji, gdy pozostawimy roślinę w pulchnej glebie, może dojść do przerwania drobnych korzonków podczas jej naturalnego osiadania, a w przypadku silniejszego kołysania przez wiatr, mogą powstać nawet dość głębokie szczeliny.
Drzewa i krzewy powinny być sadzone na taką samą głębokość, jak rosły w szkółce, co jest wyraźnie widoczne na szyjce korzeniowej. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby miejsce okulizacji czy szczepienia dla drzew i krzewów piennych zawsze znajdowało się nad powierzchnią gleby, gdyż inaczej odmiana szlachetna zacznie się ukorzeniać. Poza tym, zbyt głęboko posadzone słabo rosną i chorują, szczególnie na glebach ciężkich. Niektóre drzewa (karłowe lub półkarłowe) oraz krzewy owocowe w formie piennej wymagają zainstalowania podpór, szczególnie w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru. Przywiązanie pnia do wbitej obok podpory uchroni roślinę przed wyłamaniem lub przewróceniem. Najlepiej zrobić to już w momencie sadzenia drzewa i podwiązać pień.

Pielęgnowanie po posadzeniu

Korzenie drzew i krzewów posadzonych jesienią powinny zostać zabezpieczone przed mrozem poprzez usypanie kopczyka wokół pnia drzewa lub łodyg krzewu - z ziemi, kompostu, odkwaszonego torfu, trocin lub przekompostowanej kory (w obu przypadkach z odpowiednim pH). Możliwe jest też zabezpieczenie słomą lub liśćmi, jednak wtedy istnieje ryzyko pojawienia się gryzoni. Kopczyk należy usunąć wczesną wiosną, gdyż rośliny mogą się zacząć korzenić w tym miejscu. Z rozrzuconego materiału wokół pnia lub łodyg można uformować zagłębienie. Pnie drzew i łodygi krzewów możemy również zabezpieczyć nie tylko przed mrozem, ale również przed ich ogryzaniem przez zwierzęta, stosując np. białą zimową agrowłókninę P-50 lub różnego rodzaju maty (słomiane, wiklinowe, trzcinowe, bambusowe, drewniane). Można zastosować również siatkę ogrodzeniową, ale ta zabezpieczy jednak tylko przez zwierzętami. Drzewa i krzewy posadzone wiosną należy zabezpieczyć przed przesuszeniem gleby, formując wokół nich misę. Ułatwia to podlewanie oraz sprzyja gromadzeniu się wody deszczowej.

Sadzenie z pojemników

Ten sposób sadzenia różni się tylko nieznacznie w paru szczegółach od formy sadzenia drzew lub krzewów owocowych z odsłoniętą bryła korzeniową i jest wygodniejsze. Właściwie ze wszystkim możemy sobie poradzić sami, bez pomocy drugiej osoby. Również moczymy korzenie w wodzie lub roztworze humusowym z tą różnicą, że możemy zanurzyć cały pojemnik w wodzie lub po prostu podlać obficie w celu nasiąknięcia bryły. Wtedy możemy zaczynać sadzenie już po kilku minutach. Wykopany dołek powinien być nieco większy od pojemnika, w którym znajduje się sadzonka. Na dno dołka należy wsypać ziemię z górnej, humusowej warstwy, tak aby po wstawieniu roślina znalazła się na tej samej wysokości, na jakiej rosła w pojemniku. Następnie brzegi dołu należy wypełnić glebą z humusowej warstwy, ubić ją stopami dookoła rośliny i obficie podlać. Reszta czynności jest taka sama, jak przy poprzedniej technice sadzenia.

Informacje które mogą być pomoce po przeczytaniu tego artykułu - Terminu szadzenia drzew i krzewów owocowych